LYDSPIL VOL II / SOUNDTRADE VOL II- 2024

UD AF SKÆRMEN
# Huskunstnerordning 2024.

OFF THE SCREEN
The Danish Arts Council Artist in Residency program


How do we open a space off-screen, filled with excitement, creativity, and presence?

Hvad sker der hvis man lægger skærmene væk, men lader sig inspirere af computer-spillenes karakterer, universer og historiefortællinger?

I de første 3 måneder af 2024 har jeg – sammen med musiker Johanne Buus g 70 børn fra Elise Smiths Skole og Laursens Realskole i Aarhus – skabt karakterer, universer, melodier og soundtracks, med fokus på at trække elementer fra spil og SoMe med ud i virkeligheden.

For 9 weeks, I – together with musician Johanne Buus van Dassen and a total of approximately 70 children from 3rd grade at Elise Smith School and 1st and 2nd grades at Laursen Realskole in Aarhus – have been working to bring elements from games and social media into the real world.


Avatar

Med inspiration fra computer- og rollespil blev børnene bedt om at tegne og beskrive deres helt egen fantasivæsen – et Avatar der skulle repræsentere den enkelte elev i det univers vi sammen skabte ud fra en række legende teaterøvelser.

Ved hjælp af legoklodser og farvekodede xylofoner komponerede, “byggede” børnene en kendingsmelodi til deres Avatar.

LYNFLAMME

Lyt til Lynflammes kendingsmelodi

VILI

Lyt til Vilis kendiingsmelodii


“Jeg synes det sjoveste var der da min hund smaskede!” – Wilhelm 2. klasse


Lydeffekter

​Børnene lånte på skift en diktafon med hjem, hvor de gik på opdagelse i deres eget lydunivers – på jagt efter deres helt egne lydeffekter. Vi lyttede til dem i grupperne og gættede på hvad der lavede lyden. 

Lydeffekterne blev senere brugt i gruppernes soundtracks til universerne.

HJEMME – LYD 1

HJEMME – LYD 2

HJEMME – LYD 3

LYT TIL HJEMME-LYD

Universer

Universet er der hvor gruppens Avatars bor. På et stort stykke papir og med farveblyanter fik de til opgave at tegne et kort over avatarenes hjem. Nogle bor i bjergene, andre i toppen af et træ, eller på havets bund

LYT TIL UNIVERSET – Gruppe 2 fra Laursens Realskole, med isbjerge, hav og jungle.  

Soundtracks

Med håndpercussion, lydeffekter, loop-pedal og fløjte på bestilling, lavede gruppen et soundtrack til hvert “distrikt” i deres univers. 

​Nedenfor kan man høre fuglene kvidre trætoppene, en frø der kvækker i et vandhul og dyrene pusle i skovbunden. I midten af universet ligger HELVEDE med boblende lava, uhyggelige skrig, baskende vinger og hektiske fløjte-flammer. I Universets anden ende har vi en larmende storby med travle cyklister, dørklokker der bimler og  folk der drikker dåsesodavand og snakker over alt.
Lyt til Universet


Et samarbejde mellem Laursen Realskole, Elise Smith Skolen i Aarhus og  Aarhus Lydforening.